Kilpailut 2016

Länsi-Suomi
28.5. Aurinko Golf Birgitta Ladies Open by Volvik
29.5. Pickala Golf Balmuir Ladies Open
11.-12.6. Kytäjä Golf South East Ladies Mid Tour 2
3.7. Hillside Golf Cobra Puma Golf Kukkulan kuningatar Ladies Open
7.7. Nokia River Golf River Rose for Ladies 
9.7. Vihti Golf Ladies Open

Itä-Suomi
12.6. Aulanko Golf Aulangon Helmi Hugo
11.-12.6. Kytäjä Golf South East Ladies Mid Tour 2
2.7. Karelia Golf Elli Open
2.7. Tuusula Golf Ladies Open
10.7. Kymen Golf Kotkan Ruusu
17.7. Keimola Golf Saaran päivä Open

 

Kaveri mukaan - Golf tutuksi Naisten Sunnuntaina 12.6.

Kutsu ystäväsi tutustumaan golfiin!

Suomen golfin strategiassa vuosille 2016-2020 yhdeksi tavoitteeksi on asetettu naispelaajien määrän lisääminen. Seurat ympäri maata järjestävät tänä kesänä matalan kynnyksen tutustumistilaisuuksia. Varmistathan, että myös oma kotiseurasi on mukana! Materiaali ja ohjeet on lähetetty seurojen ladykapteeneille.
Mahdolliselle uudelle golfarille voit kertoa vaikka golfin tutkituista terveysvaikutuksista - parempi kunto ja jopa 5 vuotta pidempi elinikä! Ja tämä kaikki tapahtuu melkein huomaamatta kauniissa luonnossa liikkuen.

 

Naisystävällisin Golfyhteisö kysely 2016

Ladygolftoimikunta jakaa vuonna 2016 kolmannen kerran Suomen naisystävällisimmän golfyhteisön palkinnon. Palkinto jaetaan sellaiselle yhteisölle, jossa naispelaajien mielestä kenttäyhteisössä on huomioitu naispelaajien tarpeet ja toiveet.

Arviointilomakkeeseen olemme koonneet asioita, joihin naisgolfari kiinnittää huomiota. Jotta saamme mahdollisimman kattavan kuvan naispelaajien mielipiteistä, ja pystymme siten varmistamaan, että mahdollisimman moni golfyhteisö tulee arvioitua, toivomme, että

a)  teette arvion omasta golfyhteisöstänne

b)  otatte tavaksenne vieraskentillä pelattuanne käydä ao. linkin kautta kertomassa kokemuksistanne täyttämällä arviointilomake.

Suomen naisystävällisimmän golfyhteisön 2016 palkinto jaetaan seuraavassa Suomen Golfgaalassa.

Otathan haasteemme vastaan ja arviot eri golfyhteisöjämme naisen silmin. Olkaamme mukana kehittämässä Suomen golfyhteisöjä entistä naisystävällisempään suuntaan.

Arviointilinkki on auki 31.10.2016 asti ja voit arvioida niin monta yhteisöä kuin haluat.

https://www.lyyti.fi/questions/978533e757

 

Kaveri mukaan - Golf tutuksi tapahtumat

11.6. Archipelagia Golf Club 15 € www.archipelagiagolf.fi

12.6. Aulangon Golfklubi maksuton www.aulankogolf.fi

12.6. Aura Golf 15 €/pari www.auragolf.fi

11.6./12.6. Espoo Ringside Golf 11.6. maksuton/12.6. 10 € sis.ruoka www.ringsidegolf.fi

5.6. klo 9.30 Golf Pirkkala 15 €/ 35 € sis. brunssi kahdelle www.golfpirkkala.fi

5.6. Golf Porrassalmi 10 € www.annilangolfkeskus.fi

12.6. Gumböle Golf 25 € www.gumbolegolf.fi

12.6. Hangon Golf 10 € www.hangolf.fi

12.6. Hiisi Golf 10 € www.hiisi-golf.fi

12.6. Hyvinkään Golf maksuton www.hyvigolf.fi

8.6. Iitin Golfseura 20 € www.iittigolf.com

8.6. Imatran Golf maksuton www.imatrangolf.fi

11.6. klo 11-15 Kalajokilaakson Golf maksuton, Naistenilta klo 18 5 € www.kalajokigolf.fi

12.6. Kankaisten Golf 10 € www.kgm.fi

12.6. Keimola Golf 10 € sis. ruoka www.keimolagolf.com

12.6. Koski-Golf 0-10 € www.koskigolf.fi

12.6. Kotojärven Kartanogolf maksuton, 30 € peli ja lounas www.kotojarvigolf.fi

12.6. Kullo Golf Club Ladies Day 25 € pelioikeutetuille/ 45 € muut sis. lounas www.kullogolf.fi

12.6. Kultaranta Golf Naantali www.kgcn.fi

12.6. Loimijoki Golf 10 € www.loimijokigolf.fi

22.5. Mikkelin Golf 5 € www.mikkelingolf.fi

7.6. Nakkilan Golf maksuton www.nakkilagolf.fi

25.5. Nevas Golf 10 € www.nevasgolf.fi

12.6. Nordcenter Golf 50 € www.nordcenter.com

12.6. Oulun Golfkerho 10 € sis. lounas www.oulugolf.fi

Peuramaa Golf www.peuramaagolf.com

10.6. klo 17-19 Pickala Golf Club maksuton, grilli-ilta 19,90 € www.pickalagolf.fi

12.6. Pielis-Golf www.pielisgolf.fi

8.6. Porin Golfkerho 10-15 € www.kalafornia.com

12.6. Puula Golf 10 € www.puulagolf.fi

6.6. Raahentienoon Golf 10 € www.rtg.fi

12.6. Rantasalmi Golf 20 € sis. lounas www.rantasalmigolf.com

19.6. Salo Golf 10-15 € www.salogolf.fi

9.6. Tarinagolf maksuton www.tarinagolf.fi

12.6. Tuusulan Golfklubi 20 € www.tgk.fi

12.6. Vihti Golf maksuton www.vihtigolf.fi

 

 

Gloria Ladycup 2016 karsintakisat on julkistettu

Gloria Ladycup 2016 karsintakisat Vuoden 2016 Gloria LadyCupin karsintakilpailujen ja finaalin aikataulut on julkistettu. Tervetuloa mukaan nauttimaan mukavasta pelistä ja seurasta. Finaaliin...

Strategiatyöryhmä

Ladytoimikunnan alainen strategiatyöryhmä Ladytoimikunnan alaisuuteen on perustettu strategiatyöryhmä, jonka tehtävänä on strategian mukaisten toimenpiteiden suunnittelu, koodinointi ja...

Naisenergialla golf nousuun

Naisenergialla golf nousuun Hyvä kapteeni on golfyhteisölle tärkeä voimavara. Kapteenin rooli on moninainen ja vaihtelee paljon yhteisöstä toiseen. Kapteenin toimintakentässä keskiössä on...

Naisten Sunnuntai 7.6.2015 ja kansallinen golfviikko

Naisten Sunnuntai 7.6.2015 ja kansallinen golfviikko Kansallista golfviikkoa vietetään tänä vuonna teemalla Golf 55+. Senioripelaajilla on merkittävä osa golfkummeina uusien pelaajien...

Naisystävällisin Golfyhteisö 2014 artikkeli

Naisystävällisimmäksi Golfyhteisöksi 2014 Pickala Golf Naisystävällisimmäksi golfyhteisöksi vuonna 2014 valittiin Pickala Golf. Lue golflehden artikkeli mihin asioihin kiinnitettiin huomiota. ...